Ve Zlínském kraji vznikají Filmové obce – unikátní projekt na podporu filmového průmyslu
Ve Zlínském kraji vzniká unikátní projekt na podporu filmového průmyslu. Města, která jsou ochotna poskytovat štábům pro natáčení výhodnější podmínky, nově spojuje označení ‚Filmová obec‘. Do projektu je v počáteční fázi zapojeno osm největších měst kraje. Iniciátorem zrodu ‚Filmových obcí‘ je filmová kancelář ZLÍN FILM OFFICE, která je spojkou pro filmaře se zájmem o tvorbu ve Zlínském kraji.
Ilustrační foto: Filmaři si na pozvání ZLÍN FILM OFFICE přijeli prohlédnout vybrané lokace ve Zlínském kraji | Zdroj: ZLÍN FILM OFFICE
„Po prvních zkušenostech s filmaři jsme zjistili, že producenty čeká v rámci příprav natáčení vždy stejný úkol: zajistit zábory, svoz odpadu a spojit se s místními hasiči, policií a záchranou službou. V naší kanceláři vznikla myšlenka tyto položky na jednotlivých úřadech předjednat a přístup do regionu tak filmařům ještě víc usnadnit.“ uvádí Magdaléna Hladká, výkonná ředitelka ZLÍN FILM OFFICE.
„Navíc jsme jednotlivé obce požádali, aby výše zmíněné položky poskytovaly filmařům bezplatně nebo s největším možným přispěním. Města, která s touto spoluprací souhlasí, oceňujeme právě udělením značky Filmová obec,“ vysvětluje Hladká.
„Projekt tohoto typu je v České republice unikátní. Je to skvělý nápad a zlínská filmová kancelář potvrzuje, že je jednou z nejaktivnějších v zemi. Pro filmaře je pak určitě dobrá zpráva, že se projekt u zástupců měst a obcí setkal pouze s pozitivními reakcemi. Zlínský kraj potvrzuje konkrétními činy, že je film friendly regionem,“ hodnotí Ludmila Claussová, vedoucí národní filmové kanceláře Czech Film Commission.
Model popsaného způsobu spolupráce byl poprvé vyzkoušen v Kroměříži, kde se v průběhu května a června natáčela historická minisérie Marie Terezie. „Filmová kancelář i zástupci města zafungovali bezvadně. Za produkci oceňuji především to, že vše domluvené platilo a fungovalo bez nutnosti připomínání či změn. Na obě instituce jsme se mohli obrátit téměř s jakoukoliv prosbou a vždy jsme se potkali s ochotou a snahou pomoct. Natáčení ve Zlínském kraji proto určitě hodnotíme pozitivně,“ zmiňuje Branko Jehlár, vedoucí výroby za společnost Maya Production s. r. o.
Projekt má být přínosem nejen pro filmaře, ale především pro samotná města. „Filmové obce jsou naší kanceláří zviditelňovány a přednostně doporučovány filmařům k natáčení. Projevená vstřícnost se městům dále vrací např. možností sjednat si se štáby mediální spolupráci, podívat se na plac, pořídit pro propagaci města fotografie z natáčení nebo získat poděkování v titulcích. Vše je jen o domluvě, která musí každému projektu předcházet,“ udává Jindřich Motýl, předseda Regionálního filmového fondu, který je zřizovatelem filmové kanceláře.
Jeho slova potvrzuje starosta města Kroměříž Jaroslav Němec: „Spolupráce je založena na oboustranných individuálních potřebách. O Kroměříž je mezi filmaři tradičně velký zájem a rádi jim v rámci svých možností vyjdeme vstříc. Recipročně očekáváme jejich vstřícnost zejména v oblasti využití filmování pro potřeby města a jeho propagace. A jako velmi prospěšná se už teď, při natáčení série Marie Terezie, ukázala i spolupráce se ZLÍN FILM OFFICE, zejména na úrovni zprostředkování důležitých informací a kontaktů.“
Označení ‚Filmová obec‘ používá k dnešnímu dni osm největších měst v kraji: Holešov, Kroměříž, Rožnov pod Radhoštěm, Uherské Hradiště, Valašské Klobouky, Valašské Meziříčí, Vsetín a Zlín. Svou účast zvažují i další obce, například Otrokovice. „V rámci prvního oslovení jsme kontaktovali pouze velká města. Rádi bychom ale touto cestou vyzvali k zapojení do projektu všechny ostatní obce ve Zlínském kraji. Zájemcům stačí kontaktovat filmovou kancelář ZLÍN FILM OFFICE,“ upozorňuje Martin Růžička, místopředseda Fondu.
Obce rozvoj filmového průmyslu v kraji vítají. „Jsme rádi za příležitost spolupracovat s filmovou kanceláři, která nás nedávno oslovila. Jejím prostřednictvím jsme nabídli filmařům naše krásné památky a už nyní máme nabídku na natáčení klipu německé kapely Almanac v prostorách zámku. Jsme rádi, že můžeme používat titul Filmová obec a těšíme se na příležitost tento potenciál využít,“ popisuje Rudolf Seifert starosta města Holešov.
Na jeho slova navazuje primátor města Zlína Miroslav Adámek: „Město Zlín se snaží být k filmařům co nejvstřícnější a zapojení do projektu Filmová obec je tak dalším logickým krokem v této snaze. Projekt tohoto typu je pro nás důležitý především proto, že filmařům představuje Zlín jako aktivního partnera.“
S tím souhlasí také starostka Valašských Klobouků Eliška Olšáková: „Projekt Filmových obcí považuji za zajímavý počin, který může přivést filmové štáby do nových atraktivních lokalit. Věřím, že právě takové prostředí Valašské Klobouky mohou nabídnout. Navázání spolupráce se ZLÍN FILM OFFICE proto vítáme a těšíme se na nové příležitosti, které nám přinese.“