Letní filmová škola zveřejňuje denní program a zve na sekci o videohrách, distribuční předpremiéry i novinky z nejvýznamnějších evropských festivalů.
Ve středu 28. června bude na webových stránkách Letní filmové školy zveřejněn denní program 43. ročníku. Ten bude probíhat od 28. července do 6. srpna v Uherském Hradišti. Celý měsíc před začátkem festivalu si tak diváci mohou naplánovat svůj filmový itinerář a ještě si stihnou do konce června zakoupit akreditaci s bonusy a možnou 450korunovou slevou.
„Zveřejněním denního programu vycházíme vstříc všem, kteří se rozhodují na poslední chvíli a chtějí využít cenově výhodných akreditací. Navíc díky novému akreditačnímu systému mají nyní možnost sestavit si svůj přehledný osobní festivalový program, což věříme, že potěší všechny naše návštěvníky,“ říká Radana Korená, ředitelka Letní filmové školy.
Videohry a jejich adaptace v sekci Press Start
Videohry začleňují filmové postupy od počátku svého vzniku, ať už šlo o prosté používání animovaných či filmových sekvencí nebo o interaktivní snímky s živými protagonisty. V současnosti už existují tituly s komplexním motion capturingem slavných herců a videohry se stávají skutečně interaktivní a výsostně filmovou zábavou. Sekce Press Start představí kultovky jako Memento, Tron, Na hraně zítřka nebo béčkové Tunelové krysy a pokusí se odpovědět na otázky související s průnikem videoher a filmu.
Teoretická část bloku nabídne přednášku Zdeňka Blahy o konkrétních podobách herního vyprávění s ohledem na filmové postupy a fenomén interaktivního filmu. Helena Bendová představí hry jako svébytnou uměleckou disciplínu, součástí bude i panelová diskuse s vývojáři her Dark Train, Phonopolis a Rememoried ohledně stavu a způsobů narace v současných českých počítačových hrách a nakonec dojde i na online sit-down comedy formát youtubeových Let’s Play.
Půjde o lidsky interaktivní herní stream předního českého „twitchera“ Oldřicha Štěrby, který vystupuje pod jménem @ArcadeBulls, vysílaný do světa přímo ze sálu kina. Těšit se můžete i na výstavu Jeden z hráčů je brankář Vladimíra Kudělky, Kateřiny Kynclové a Vojtěcha Vaňka, které spojuje digitální realita počítačových her a jejichž titul Dark Train si odnesl cenu Česká hra roku 2016 v kategorii Nejlepší vizuální stránka.
Ozvěny největších evropských festivalů
Nová sekce Letní festivalové echo vznikla ve spolupráci Letní filmové školy a Film Europe Media Company jako součást aktivit nového labelu Be2Can Distribution, který se zaměřuje na vítězné, ceněné i dramaturgicky zajímavé snímky největších a nejvýznamnějších evropských festivalů: Berlinale, Benátek a Cannes. Letní festivalové echo představuje zúženou selekci, která předchází ucelené říjnové přehlídce Be2Can.
Na Letní filmové škole budou uvedeny filmy prověřených a nesmírně vlivných autorů, jakými jsou Terrence Malick a Bruno Dumont, zároveň je kladen důraz na jména méně zvučná, přesto hodná zvýšené pozornosti. V letošním výběru jsou to především dvě ženy: maďarská držitelka Zlatého medvěda z Berlinale Ildikó Enyediová a německá filmařka Valeska Grisebachová, která se v programu LFŠ objevuje dva roky po uvedení svého dramatu Touha (Sehnsucht, 2006).
Samostatnou kapitolu tvoří Lav Diaz, originální filipínský režisér, jehož filmy nevynikají jen epickými stopážemi, ale i tvrdohlavě hájenou autorskou koncepcí. Diaz může sloužit jako příklad „vývojové linie“ festivalového autora – přes triumfy na dramaturgicky experimentující soutěžní přehlídce v Locarnu se vypracoval až k výhře prestižního Zlatého lva v Benátkách.
„Sekce Letní festivalové echo je logickým spojením akce, která je oslavou artového filmu, adistribučního labelu, pro nějž jsou festivalové filmy něco víc než jenom položka, kterou je třeba vypravit do kin. Letní filmová škola nám otevírá příležitost prezentovat snímky Be2Can Distribution s potřebným kontextem a odborným doprovodem. My „Filmovce“ na oplátku nabízíme pestrý průřez dramaturgií Benátek, Berlína a Cannes, v němž by si svůj titul měl najít jak konzervativnější cinefil, tak milovník odpoutaných fantazií a radikálních přístupů,“ doplňuje Vít Schmarc, ředitel české kinodistribuce Film Europe Media Company.
Distribuční předpremiéry s Anetou Langerovou, Karlem Rodenem i Ondřejem Vetchým
Osm let života stál režisérku Martu Novákovou její nový film 8 hlav šílenství. Příběh nespoutané ruské básnířky Anny Barkovové, kterou komunistický režim dvacet let věznil v nejrůznějších sovětských lágrech a vyhnanstvích, právě dokončuje a diváci Letní filmové školy budou vůbec první, kdo ho uvidí.
Snímek je unikátní i tím, že v něm hlavní roli ztvárnila zpěvačka Aneta Langerová. “Hlavou mi proběhlo, že Marta blouzní,” líčí Aneta svoji bezprostřední reakci na nabídku hlavní role. “Postupně ve mně ale rostla zvědavost, jestli bych takovou úlohu vůbec zvládla a jaké to je hrát ve filmu. Byla to výzva a ty mám ráda,” dodává Aneta. Snímek, který bude mít premiéru v říjnu letošního roku, bude na LFŠ uveden v režimu work-in-progress.
LFŠ uvede v distribuční předpremiéře i soutěžní filmy z Cannes a Karlových Varů - drama Out režiséra György Kristófa o padesátníkovi na cestě východní Evropou, středověké road movie režiséra Václava Kadrnky Křižáček s Karlem Rodenem v hlavní roli a působivý příběh o rozpadu jednoho manželství a dopadu války dospělých na duši dítěte Nina režiséra Juraje Lehotského.
Slavnostní zakončení 43. ročníku Letní filmové školy pak obstará exkluzivní předpremiéra jednoho z nejočekávanějších filmů letošní sezóny, novinka otce a syna Svěrákových Po strništi bos, kde si hlavní role zahráli Ondřej Vetchý a Tereza Voříšková. Divákům letos nabídneme celkem pět předpremiér, což je nový rekord Letní filmové školy.
Youtubeři na „Filmovce“
Kovy, Shopaholic Nicol, Pedro, Gabrielle Hecl... U mladých jsou populárnější než všichni zpěváci, herci a sportovci dohromady, hltají jejich videa, vzhlížejí k nim. Youtubeři se stali novým fenoménem doby a režisér Jiří Sádek, který zaujal už svým celovečerním hraným debutem Polednice, jim byl rok v patách doslova po celém světě. Na LFŠ exkluzivně představí první ukázky ze svého filmu Nejsledovanější a společně s Shopaholic Nicol a odborníkem na fenomén youtuberství Jakubem Sedláčkem budou debatovat o tom, co to vlastně znamená být youtuberem a jak moc se tím mění audiovizuální průmysl.
Zdroj: Letní filmová škola